Kas yra VHS juosta?

Ar prisimenate laikus, kai kino filmai buvo žiūrimi ne per internetą ar DVD diskus, bet per VHS juostas? VHS juosta (angl. Video Home System) buvo garsus ir labai populiarus vaizdo įrašų formatas, kuris valdė namų vaizdo rinką nuo 1970-ųjų iki 2000-ųjų. Šiame straipsnyje išsamiau pažvelgsime į VHS juostų atsiradimo istoriją, jų funkcijas ir privalumus, bei tai, kodėl šis formatas galiausiai nusileido naujoms technologijoms.

Video kasetės kilmė. Prieš pradėdami kalbėti apie patį VHS formatą, svarbu suprasti, kaip ir kada jis atsirado. VHS buvo sukurtas 1976-aisiais Japonų įmonės JVC (Victor Company of Japan) inžinierių. Tai buvo atsakas į tuo metu gaminama konkurentų  populiarų vaizdo įrašų formatą, vadinamą Betamax, kurį sukūrė Sony. Betamax ir VHS formatų kova buvo tikras konkurencinis mūšis, bet VHS įgijo pranašumą ir tapti dominuojančiu formatu namų vaizdo rinkoje.

VHS formatas. VHS juostos buvo pagamintos iš plačios juostelės 12 mm, dėl ko jos buvo šiek tiek didesnės nei Betamax juostos. VHS įrašymui naudojamas principas, kai įrašymo galva juda į priekį ir atgal per juostą. Tai leido į video kasetę įrašyti daugiau informacijos nei Betamax ir suteikė galimybę įrašyti ilgesnius vaizdo įrašus.

VHS juostos funkcijos ir privalumai. Video grotuvai turėjo keletą unikalių funkcijų ir privalumų, kurie padarė vaizdo kasetes  itin populiariomis namuose.

Paprastumas ir patogumas: VHS juostos buvo labai lengvai naudojamos. Norint įrašyti ar peržiūrėti vaizdo įrašus, tiesiog reikėjo įdėti juostą į video grotuvą ir naudoti pagrindinius mygtukus, panašiai kaip muzikos kasetėms. Dėl ko vaizdajuosčių naudojimas buvo labai patogus  ir lengvai prieinamas namų pramogoms.

Perkamumas: VHS juostų grotuvai ir juostos buvo plačiai prieinamos rinkoje ir pigesnės nei kiti vaizdo įrašymo prietaisai. Šis faktas padėjo pritraukti daugiau vartotojų, kurie norėjo turėti asmeninį kino teatrą namuose.

Peržiūros galimybės: VHS juostos leido peržiūrėti filmus bet kada užsinorėjus.  Tai leido mėgautis mėgstamais filmais kartu su šeima ir draugais, neprisirišant prie televizijos laidų rodymo laiko.

Geriems laikams prisiminti: VHS juostos taip pat buvo unikalus būdas užfiksuoti šeimos renginius, atostogas ar ypatingus momentus. Daugelis žmonių iki šiol turi savo senovinius įrašus vaizdajuostėse, kurios saugo praeities įvykius.

VHS juostų populiarumas ir pakilimas

VHS ir Betamax. VHS formatas laimėjo mūšį prieš Betamax dėl kelių svarbių priežasčių. VHS juostos buvo pigesnės nei Betamax, o tai patiko daugumai vartotojų . Taip pat į VHS kasetę buvo galima įrašyti daugiau video įrašo valandų  nei Betamax kasetę, todėl vartotojai galėjo mėgautis ilgesniais filmų seansais.

VHS ir namų vaizdo rinka. Su VHS juostų populiarumu augo ir namų vaizdo rinka. Žmonės galėjo pirkti ar nuomoti video juostas ir turėti nuosavą filmų kolekciją namuose. Įmonės, kurios specializavosi VHS juostų gamyboje ir platintojai, taip pat patyrė didelę paklausą ir stengėsi patenkinti vartotojų poreikius.

DVD ir skaitmeniniai formatai. 2000-ųjų pradžioje pasirodė naujas vaizdo įrašų formatas – DVD. DVD diskai buvo mažesni, patogesni naudoti ir pasiūlė geresnę vaizdo ir garso kokybę nei VHS juostos. Nuo to ir prasidėjo VHS juostų nuosmukis, nes daugelis vartotojų pradėjo naudotiį šį naują formatą. Su laiku, skaitmeniniai formatai ir įvairios interneto platformos, tokios kaip „Netflix“, „Amazon Prime“ ir kt., pakeitė tradicinį vaizdo įrašų žiūrėjimo būdą. Žmonės vis labiau linko žiūrėti filmus ir serialus tiesiogiai per savo televizorių arba įrenginius su galimybe srautiškai peržiūrėti turinį. Dėl to VHS juostų paklausa smarkiai sumažėjo.

VHS juostos kaip kolekcionavimo objektai

Nors VHS juostos prarado savo pagrindinį vaidmenį kaip populiari vaizdo įrašymo priemonė, jos tapo įdomiais ir vertingais kolekcionavimo objektais. Kai kurios retos ar kultinės juostos turi didelę vertę kino ir kolekcininkų bendruomenėse. Kolekcininkai ieško senų VHS juostų, kad papildytų savo kolekciją arba atrastų itin retas ir unikalias juostas.

Nostalgija dėl VHS . Daugelis žmonių, ypač tie, kurie augo 80-aisiais ar 90-aisiais metais, iki šiol mėgaujasi VHS laikmečio prisiminimais. Tai buvo laikotarpis, kai žmonės eidavo į video nuomos punktus ieškodami naujausių filmų arba įsirašydavo savo mėgstamas televizijos laidų serijas į video kasetes iš TV. Nostalgija dėl VHS laikmečio atsispindi pas daugelį žmonių, kurie prisimena tą smagų jausmą, kai įdėdavai vaizdajuostę į grotuvą, spustelėdavai mygtuką „Play” ir laukei, kol pasirodys vaizdas ekrane.

VHS juostos, nors ir pasenusios ir jau seniai pakeistos moderniomis technologijomis, atliko svarbų vaidmenį kino industrijos  istorijoje. Jos buvo pionieriai namų video pramonėje ir atvėrė duris į besikeičiančią ir besivystančią rinką.

Nors VHS juostos jau nebėra populiarios kaip pagrindinės vaizdo įrašymo ir peržiūros priemonės, jos pasiliko mūsų praeities simboliu ir leidžia mums prisiminti tam tikrą epochą, kai technologija dar tik pradėjo keisti mūsų gyvenimus.

Daugiau informacijos video-audio tema: VIDEO KASEČIŲ PERRAŠYMAS

Parašykite komentarą