Planuojant kelionę į Viduržemio jūros regioną, dvi vietovės dažnai išsiskiria savo nepakartojamu žavesiu ir patrauklumu: Juodkalnija ir Tunisas. Abi šalys siūlo nuostabius kraštovaizdžius, turtingą istoriją ir gyvybingą kultūrą, tačiau kiekviena iš jų pasižymi savitomis savybėmis, kurios gali patenkinti skirtingų tipų keliautojus. Šiame kelionių palyginime išnagrinėsime, kuo Juodkalnija ir Tunisas yra ypatingi, ir padėsime jums apsispręsti, kuris Viduržemio jūros rojus jums tinka.
Geografija ir kraštovaizdis
Pietryčių Europoje esanti Juodkalnija gali pasigirti įvairiu reljefu – nuo raižytų kalnų iki ramių Adrijos jūros paplūdimių. Kotoro įlanka, dažnai lyginama su fiordu, išsiskiria įspūdingomis uolomis ir viduramžių miestais. Durmitoro nacionaliniame parke, įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, rasite kvapą gniaužiančių pėsčiųjų takų, gilių kanjonų ir ledyninių ežerų. Juodkalnijos pakrantė nusėta vaizdingais kaimeliais, pavyzdžiui, Budva ir Sveti Stefanas, kur krištolo skaidrumo vanduo dera su istorine architektūra.
Tunisas yra šiauriniame Afrikos gale, šiaurėje ribojasi su Viduržemio jūra, o pietuose – su Sacharos dykuma. Ši geografinė įvairovė leidžia lankytojams susipažinti ir su pakrančių, ir su dykumų kraštovaizdžiais. Hammameto ir Džerbos paplūdimiai garsėja švelniu smėliu ir žydru vandeniu. Šalies gilumoje plyti didžiulė Sacharos teritorija, kurioje galima leistis į žygius su kupranugariais ir aplankyti senovinius dykumos miestus, tokius kaip Douz. Unikalus Matmatos kraštovaizdis, garsėjantis trogloditų gyvenvietėmis, suteikia Tunisui dar vieną intrigos sluoksnį.
Istorinis ir kultūrinis paveldas
Juodkalnijos istorija glaudžiai susijusi su Bizantijos, Osmanų ir Venecijos imperijomis, kurių kiekviena paliko pėdsaką šalies architektūroje ir kultūroje. Šią turtingą istoriją liudija Kotoro senamiestis su labirintais išraižytomis gatvelėmis ir gerai išsilaikiusiais viduramžių statiniais. Senojoje karališkojoje sostinėje Cetinjėje yra daug muziejų ir vienuolynų, kuriuose galima susipažinti su Juodkalnijos praeitimi. Ostrogo vienuolynas, pastatytas stačioje uoloje, yra viena svarbiausių piligrimystės vietų Balkanuose.
Tuniso istorinės šaknys siekia senovės Kartaginą, vieną galingiausių antikos laikų miestų. Kartaginos griuvėsiai, esantys netoli šiuolaikinės sostinės Tuniso, leidžia pažvelgti į šią šlovingą praeitį. Tuniso medinos, ypač Tunise ir Suse, yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, jose šurmuliuoja turgūs, mečetės ir tradiciniai amatai. El Džemo amfiteatras, vienas geriausiai išlikusių romėnų griuvėsių, prilygsta Italijos griuvėsiams ir siūlo įspūdingą romėnų architektūros vaizdą.
Paplūdimiai ir pakrantės pramogos
Atostogos paplūdimiuose Juodkalnijoje ir Tunise siūlo skirtingus potyrius. Juodkalnijos pakrantė, nors ir trumpesnė, garsėja savo vaizdingu grožiu. Budvos ir Sveti Stefano paplūdimiai puikiai tinka degintis ir maudytis, o Kotoro įlankoje galima paplaukioti buriuojant ir plaukiojant baidarėmis stačių kalnų fone. Lušticos pusiasalis su paslėptomis įlankėlėmis ir turkio spalvos vandeniu idealiai tinka ieškantiems nuošalesnės vietos.
Tuniso Viduržemio jūros pakrantė yra plati ir įvairi, o jos kurortai atitinka įvairius skonius. Hammametas garsėja prabangiais kurortais ir audringu naktiniu gyvenimu, todėl yra mėgstamas turistų. Džerbos saloje vyrauja ramesnė atmosfera – čia rasite palmių paplūdimius ir tradicinius turgus. Čia gausu vandens sporto šakų: nuo burlenčių ir jėgos aitvarų šiaurėje iki nardymo koralų turtinguose vandenyse netoli Tabarkos.
Virtuvė
Maisto mėgėjai ras kuo pasimėgauti tiek Juodkalnijoje, tiek Tunise, nes kiekvienas jų siūlo unikalią kulinarinę kelionę. Juodkalnijos virtuvė – tai Viduržemio jūros ir Balkanų šalių įtakos mišinys, kuriame daugiausia dėmesio skiriama šviežiems, vietoje užaugintiems ingredientams. Jūros gėrybės yra pagrindinis pakrantės patiekalas, o tokie patiekalai kaip ant grotelių kepti aštuonkojai ir juodasis rizotas yra ypač populiarūs. Šalies gilumoje gaminami sotūs mėsos patiekalai, pavyzdžiui, po varpu virta ėriena (ispod sača), atspindi šalies ganyklines tradicijas. Juodkalnijos vynai, ypač iš Podgoricos ir Skadaro ežero regionų, įgauna tarptautinį pripažinimą.
Tuniso virtuvė – tai gyvybingas Viduržemio jūros regiono, arabų ir berberų skonių derinys. Nacionalinis patiekalas kuskusas dažnai patiekiamas su ėriena, žuvimi arba daržovėmis ir pagardinamas ugninga čili pasta harisa. Gatvės maistas, pavyzdžiui, brik (traški tešla, įdaryta kiaušiniu ir tunu) ir lablabi (avinžirnių sriuba), yra greitas ir skanus užkandis. Tuniso saldumynai, tokie kaip baklava ir makroud (manų kruopų pyragaičiai su datulių įdaru), puikiai tinka tiems, kurie mėgsta saldumynus. Šalies vynai, ypač Cap Bon regiono vynai, yra puikus priedas prie bet kokio patiekalo.
Nuotykiai gamtoje
Juodkalnija ir Tunisas siūlo nuotykių ieškotojams daugybę veiklų, kurias galima organizuoti pasinaudojant unikaliu kraštovaizdžiu. Juodkalnijos reljefas puikiai tinka žygiams pėsčiomis, o Durmitoro ir Biogradska Gora nacionaliniuose parkuose esantys takai siūlo nuostabius vaizdus ir sudėtingus maršrutus. Taros upės kanjonas, vienas giliausių Europoje, yra populiariausias plaukimo plaustais taškas. Žiemą Kolasino ir Žabljako kalnai virsta slidinėjimo vietomis.
Tuniso Sacharos dykumoje galima patirti kitokių nuotykių: čia galima leistis į žygius kupranugariais, 4×4 dykumos safarius ir net paskraidyti oro balionu virš kopų. Šiaurinėje šalies dalyje esantys Atlaso kalnai suteikia galimybę leistis į pėsčiųjų žygius ir kopti į kalnus, nuo kurių atsiveria panoraminiai vaizdai. Pakrantės vietovėse puikiai tinka nardyti, o tokios vietos kaip P-47 Thunderbolt nuolaužos netoli Kelibijos traukia narus iš viso pasaulio.
Apgyvendinimas
Tiek Juodkalnijoje, tiek Tunise yra įvairių apgyvendinimo įstaigų, atitinkančių visus biudžetus ir pageidavimus. Juodkalnijoje išaugo prabangaus turizmo mastas, o tokie aukštos klasės kurortai kaip Aman Sveti Stefan siūlo neprilygstamą prabangą istorinėje aplinkoje. Kotoro ir Budvos boutique viešbučiai siūlo žavingas viešbučių paslaugas ir asmeninį aptarnavimą. Turintiems mažesnį biudžetą Juodkalnijoje taip pat yra daug svečių namų ir nakvynės namų, kuriuose galima patogiai ir nebrangiai apsistoti.
Tuniso apgyvendinimo galimybės taip pat įvairios: nuo „viskas įskaičiuota“ paplūdimio kurortų Hammamete ir Suse iki žavingų boutique viešbučių medinose. Džerbos paplūdimio viešbučiuose vyrauja labiau atsipalaidavusi atmosfera, o dykumų nameliuose, esančiuose tokiose vietovėse kaip Douz ir Tozeur, galima apsistoti unikalioje tradicinėje aplinkoje. Norėdami patirti autentiškų įspūdžių, lankytojai gali apsistoti tradiciniuose dar (svečių namuose) medinose.
Apibendrinant galima teigti, kad nesvarbu, ar jus traukia atšiaurūs Juodkalnijos kalnai ir viduramžių miestai, ar Tuniso dykumos ir senoviniai griuvėsiai, abi vietovės siūlo unikalų Viduržemio jūros rojaus kampelį. Kiekviena šalis pasižymi savitu žavesiu ir gausybe įspūdžių, kurie laukia, kol juos atrasite, todėl jos yra vertos pretenduoti į kitą jūsų kelionės nuotykį.