Ilgos darbo valandos, praleidžiamos priešais kompiuterio ekraną, tapo neišvengiama šiuolaikinės biuro kultūros dalimi. Nors technologijos suteikia daugybę privalumų, jos taip pat kelia rimtą iššūkį mūsų sveikatai – ypač akių sveikatai. Darbo aplinka, kurioje daugiausia dėmesio skiriama ekrane rodomam turiniui, dažnai sukelia įvairių akių problemų, tokių kaip akių sausumas, neryškus regėjimas, akių nuovargis ir netgi galvos skausmai. Tokie simptomai nėra tiesiog nemalonūs – jie gali būti pirmasis signalas, kad jūsų akims trūksta būtinų vitaminų, kurie yra būtini sveikam regėjimui palaikyti. Kaip vitaminai gali padėti išlaikyti akių sveikatą intensyvaus darbo biure metu?
Kodėl kompiuteris pavojingas jūsų akims?
Dirbant kompiuteriu, akys nuolat įtempiamos, nes turi fokusuotis į smulkų tekstą ar grafinius elementus, esančius fiksuotame atstume. Toks pastovus žiūrėjimas į ekraną reikalauja daugiau akių raumenų pastangų, o tai ilgainiui sukelia nuovargį ir net gali paveikti regėjimo aštrumą. Be to, mirksėjimo dažnis natūraliai sumažėja, kai dirbame prie kompiuterio – tai reiškia, kad akys nėra pakankamai sudrėkinamos, o tai lemia sausumo jausmą ir dirginimą. Palaipsniui, šie simptomai gali virsti nuolatiniais akių sutrikimais, jei jiems nebus skiriama pakankamai dėmesio.
Akių nuovargis ir vitaminas A
Viena iš pirmųjų akių problemų, su kuriomis susiduria biuro darbuotojai, yra akių nuovargis. Vitamino A trūkumas gali pabloginti šią būklę, nes šis vitaminas yra būtinas tinkamai akių funkcijai palaikyti. Vitaminas A padeda išlaikyti aiškų regėjimą, ypač esant silpnam apšvietimui, ir apsaugo akis nuo išsausėjimo. Jis taip pat prisideda prie tinklainės sveikatos išlaikymo, kuri yra atsakinga už vaizdų formavimą ir perduoda informaciją į smegenis. Todėl norint išvengti akių nuovargio ir išlaikyti sveiką regėjimą, svarbu užtikrinti, kad jūsų mityboje netrūktų vitamino A. Jo galite rasti tokiuose produktuose kaip morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir kiti tamsiai žalių lapinių daržovių šaltiniai.
Sausos akys ir omega-3 riebalų rūgštys
Kitas dažnas biuro darbuotojų nusiskundimas – sausos akys. Kaip jau minėta, sumažėjęs mirksėjimo dažnis prisideda prie ašarų plėvelės džiūvimo, kas sukelia dirginimą ir diskomfortą. Čia svarbų vaidmenį atlieka omega-3 riebalų rūgštys, kurios padeda išlaikyti tinkamą akių drėgmę ir mažina uždegimą. Omega-3 taip pat prisideda prie ašarų gamybos, todėl jų trūkumas gali pabloginti sausų akių simptomus. Siekiant palaikyti tinkamą akių drėgmės balansą, svarbu į savo mitybą įtraukti daugiau omega-3 turinčių produktų, tokių kaip riebi žuvis (pvz., lašiša, skumbrė), linų sėmenys ir graikiniai riešutai.
Laisvieji radikalai ir vitaminas C
Biuro darbuotojai taip pat gali susidurti su oksidaciniu stresu, kurį sukelia laisvieji radikalai – kenksmingos molekulės, kurios pažeidžia ląsteles ir gali sukelti įvairias ligas. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, kuris padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir apsaugo akis nuo jų žalingo poveikio. Be to, vitaminas C yra būtinas kolageno gamybai – tai baltymas, kuris sudaro didžiąją dalį akių audinio ir padeda išlaikyti jų struktūrinį vientisumą. Kadangi mūsų kūnas negali pats pasigaminti vitamino C, svarbu jį gauti su maistu. Citrusai, braškės, paprikos ir brokoliai yra puikūs šio vitamino šaltiniai, kurie padės išlaikyti akių sveikatą.
Mėlynos šviesos poveikis ir liuteinas bei zeaksantinas
Ilgas darbas prie kompiuterio taip pat reiškia intensyvų mėlynos šviesos poveikį akims. Mėlyna šviesa skleidžiama iš skaitmeninių ekranų, ir nors dienos metu ji gali padėti pagerinti dėmesio sutelkimą, per didelis jos poveikis gali sukelti akių nuovargį, sausumą ir netgi prisidėti prie regėjimo problemų. Liuteinas ir zeaksantinas yra du svarbūs akių pigmentai, kurie veikia kaip natūralus mėlynos šviesos filtras, apsaugantis tinklainę nuo žalingo poveikio. Šie karotenoidai padeda sumažinti mėlynos šviesos sukeliamą įtampą ir palaiko bendrą akių sveikatą. Įtraukite į savo racioną daugiau špinatų, kale, brokolių ir kiaušinių trynių – šie maisto produktai yra natūralūs liuteino ir zeaksantino šaltiniai.
Nuovargis, stresas ir vitaminas B
Biure nuovargis ir stresas yra kasdieniai palydovai, kurie taip pat gali turėti neigiamą poveikį akių sveikatai. Vitaminai B6, B12 ir folio rūgštis padeda palaikyti nervų sistemos sveikatą, kuri yra glaudžiai susijusi su akių funkcijomis. Vitaminų B grupės trūkumas gali sukelti akių nuovargį, sausumą ir padidintą jautrumą šviesai. Be to, šie vitaminai padeda reguliuoti streso hormonus, tokius kaip kortizolis, kuris, esant aukštam lygiui, gali prisidėti prie akių sveikatos problemų. Siekiant išlaikyti gerą akių ir nervų sistemos sveikatą, svarbu vartoti produktus, kuriuose gausu B grupės vitaminų, pvz., mėsa, kiaušiniai, bananai, ankštiniai augalai ir neskaldyti grūdai.
Darbo pertraukos ir vitaminų vartojimas
Nors vitaminai akims gali padėti išlaikyti akių sveikatą, svarbu nepamiršti, kad darbo aplinka taip pat reikalauja tam tikrų pokyčių. Viena iš paprasčiausių, bet veiksmingiausių priemonių yra darbo pertraukos. 20-20-20 taisyklė – tai puikus būdas sumažinti akių įtampą. Kiekvieną 20 minučių darbą prie ekrano, skirkite 20 sekundžių žiūrėjimui į kažką, kas yra 20 pėdų atstumu (apie 6 metrus). Tai padeda akims atsipalaiduoti ir sumažinti įtampą.
Be to, jei jaučiate, kad jūsų mityba nėra pakankamai turtinga vitaminais, apsvarstykite galimybę vartoti maisto papildus. Pasitarkite su specialistu, kad pasirinktumėte tinkamus papildus, atsižvelgdami į savo individualius poreikius ir darbo sąlygas. Vis dėlto, vitaminų vartojimas turėtų būti tik papildymas sveikai ir subalansuotai mitybai, o ne jos pakaitalas.
Rūpindamiesi savo akių sveikata, galite užtikrinti, kad jūsų regėjimas išliks aštrus ir aiškus net ir esant didelėms darbo krūvoms. Biuro sąlygos gali būti iššūkis, tačiau su tinkama mityba ir vitaminų pagalba galite apsaugoti savo akis nuo pavojų ir išlaikyti jas sveikas ilgą laiką.
Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt