Atlyginimas: bruto, neto, NPD ir kitų terminų paaiškinimas

Jei jums kada nors teko susidurti su atlyginimo skaičiavimu ar darbo skelbimais, tikriausiai taip pat susidūrėte su daugybe specifinių mokestinių ir apskaitos terminų. Bruto, neto, „ant popieriaus“, „į rankas“, NPD, PSD, GPM, VSD ir t.t. Visus juos svarbu suprasti ne tik dėl jų rolės atlyginimo skaičiavime ar suprantant darbo skelbimų turinį. Jie taip pat turite ir platesnę reikšmę: vieni yra svarbūs mokant mokesčius, kiti – suprantant bazinius apskaitos ir pajamų skaičiavimo principus.

Jei norite tik paskaičiuoti savo atlyginimą, tuomet gali užtekti pasinaudoti atlyginimo skaičiuokle. Tuo tarpu čia mes paaiškinsime svarbiausius su atlyginimu susijusius apskaitos ir mokesčių terminus.

Bruto (angl. gross) – darbo užmokesčiui taikomas terminas, reiškiantis prieš mokesčius, neatskaičius mokesčių ar „ant popieriaus“. Tai yra algos dydis, įprastai nurodytas darbo sutartyje ir kiekvieno mėnesio darbo užmokesčio išmokėjimo dokumente.

Neto (angl. net) – darbo užmokesčiui taikomas terminas, reiškiantis po mokesčių, atskaičius mokesčius ar „į rankas“. Tai yra algos dydis, kuris lieka sumokėjus visus mokesčius ir kurį kiekvienas darbuotojas gauna į savo banko sąskaitą.

Darbo vietos kaina – bendra išlaidų suma, kurią darbdavys turi sumokėti. Darbo vietos kainą sudaro darbuotojui išmokamas darbo užmokestis ir visų privalomų sumokėti mokesčių suma. Už darbo vietą faktiškai sumokami mokesčiai: privalomasis sveikatos draudimas (PSD), valstybinis socialinis draudimas (VSD), darbdavio socialinio draudimo įmokos, kaupimo papildomam pensijų draudimui įmoka (jei taikoma), gyvenrojų pajamų mokestis (GPM).

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – tai Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) mokamas mokestis nuo gautų pajamų. Mokesčio dydis gali kisti atsižvelgiant į pajamas ir jų gavimo aplinkybes. Jis yra skaičiuojamas ne nuo visų uždirbtų pajamų, bet nuo pajamų ir neapmokestinamojo pajamų dydžio skirtumo (su išimtimis).

Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai yra valstybės nustatytas dydis, kuris nėra apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu. Todėl GPM yra mokamas tik nuo darbo užmokesčio ir NPD skirtumo. Pats NPD dydis priklauso nuo pajamų dydžio ir darbuotojo darbingumo. Esant pilnam darbingumui, maksimalus taikytinas NPD yra 625 EUR.

Ši informacija turėtų padėti suprasti darbo skelbimuose nurodytus atlyginimų dydžius, o taip pat suprasti jūsų darbo užmokesčio išmokėjimo dokumentuose (algalapyje) nurodytus atlyginimo dydžius. Tai taip pat turėtų padėti efektyviau išnaudoti atlyginimo skaičiuokles ir kitas apskaitos priemones.

Parašykite komentarą